افشاگری‌های مربی پیشین تیم ملی: کی‌روش بدرفتاری می‌کرد اما دلال نبود

۱۳۹۵-۰۵-۰۳
وبسایت رسمی برنامه نود - مربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: کی‌روش مخالف دلالی است و اطلاق چنین اتهاماتی به او ناجوانمردانه است.  به گزارش وب سایت نود و به نقل از میزان، امید نمازی که تا پیش از جام جهانی 2014 در کادر فنی تیم ملی فوتبال کشورمان حضور داشت به یکباره از سمتش کناره‌گیری کرد و به آمریکا رفت. در ...

وبسایت رسمی برنامه نود – مربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: کی‌روش مخالف دلالی است و اطلاق چنین اتهاماتی به او ناجوانمردانه است. 

به گزارش وب سایت نود و به نقل از میزان، امید نمازی که تا پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ در کادر فنی تیم ملی فوتبال کشورمان حضور داشت به یکباره از سمتش کناره‌گیری کرد و به آمریکا رفت.

در همان زمان حاشیه‌های زیادی پیرامون جدایی این مربی ایجاد شد و کی‌روش انتقادهای تندی از او انجام داد. پس از گذشت ۳ سال از آن ماجرا، امید نمازی درباره مسائل مختلف به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

در حال حاضر هدایت کدام تیم را بر عهده داری؟

من در حال حاضر سرمربی تیم ۱۸ساله‌های آمریکا هستم. همزمان هم در کادر فنی تیم زیر ۲۰ ساله‌ها به عنوان دستیار اول حضور دارم. در آمریکا تیم‌های پایه هر دو سال یکبار به یک رده بالاتر می‌روند و تیمی که الان هدایت آن را بر عهده دارم ۲ سال دیگر تیم زیر ۲۰ ساله‌های آمریکا خواهد بود. ضمن اینکه اردو‌های ما ۶ یا ۷ بار در سال برگزار می‌شود.

اما زمانی که از ایران رفتید گفته شد که به کادر فنی تیم فوتبال زنان آمریکا اضافه شدید!

زمانی که از ایران رفتم ابتدا به عنوان دستیار در تیم ملی زنان آمریکا مشغول به کار شدم. ۲ یا ۳ ماه بعد از حضور من در کادر فنی این تیم، سرمربی از کار برکنار شد، من می‌توانستم همچنان به کارم ادامه دهم، اما ترجیح دادم به کادر فنی تیم زیر ۲۰ سال‌های آمریکا اضافه شوم و پس آن هم هدایت تیم زیر ۱۸ ساله‌ها را بر عهده گرفتم.

فوتبال آمریکا در چه شرایطی قرار دارد و آیا نسبت به قبل پیشرفتی در آن به وجود آمده است؟

هر سال که می‌گذرد کیفیت فوتبال آمریکا بهتر می‌شود و مردم استقبال خیلی خوبی از بازی‌های لیگ انجام می‌دهند. استادیوم‌های آمریکا ظرفیتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر دارد و در زمان برگزاری مسابقات لیگ این استادیوم‌ها پر می‌شوند. کیفیت فنی‌ تیم‌ها هم خوب است و هر روز هم این کیفیت بیشتر می‌شود.

حضور بازیکنان بزرگی که در لیگ آمریکا بازی می‌کنند تا چه میزان روی پیشرفت فوتبال آمریکا تاثیرگذار بوده است؟

زمانی دیود بکام در لیگ آمریکا حضور داشت و الان هم بازیکنانی مثل دروگبا، لمپارد، ویا، جرارد، پیرلو و…. در این لیگ بازی می‌کنند. حضور این بازیکنان باعث می‌شود سطح فنی مسابقات بالاتر می‌رود. ضمن اینکه استقبال هواداران را از مسابقات لیگ بیشتر کرده است.

آیا با بیت‌آشور که در لیگ آمریکا بازی می‌کند در ارتباط هستی؟

از زمانی که به آمریکا آمدم یکی دوبار از طریق مسیج با او در ارتباط بودم و دیدار حضوری با هم نداشتیم، اما بازی‌هایش را در لیگ آمریکا از طریق تلویزیون یا در استادیوم تماشا کرده‌ام.

با اینکه بیت‌آشور سطح فنی خوبی داشت اما کی‌روش دیگر او را به تیم ملی دعوت نکرد. به نظر می‌رسد مسائل غیرفنی در عدم دعوت او به تیم ملی دخیل بوده است.

من نمی‌توانم بگویم دلیل عدم دعوت از بیت‌آشور فنی بوده است با غیر فنی و کی‌روش باید درباره این مسئله نظر بدهد، بیت‌آشور سبک بازی‌اش با مدافعان راست ایران مثل خسرو حیدری و ماهینی متفاوت است و کمتر در حمله شرکت می‌کند.اما به یاد داشته باشیم اولین وظیفه یک مدافع راست دفاع کردن است و من فکر می‌کردم در آن مقطع بیت‌آشور می‌توانست به تیم ملی کمک کند، چون مشخص بود که در جام جهانی باید بیشتر دفاع کنیم و بیت‌آشور در انجام کارهای دفاعی از بقیه مدافعان بهتر بود. اما نظر کادر فنی بود که بیت‌آشور را دعوت نکند و از بازیکنان دیگری استفاده کند. در حال حاضر بیت‌آشور در تیم تورنتو بازی می‌کند و در آمریکا از او به عنوان یکی از مدافعان خوب لیگ یاد می‌شود.

تنها چند ماه مانده به جام جهانی ۲۰۱۴ از کادر فنی تیم ملی کناره‌گیری کردید، در حالی‌که می‌توانستید به جام جهانی بروید و پس از این مسابقات کناره‌گیری‌ را از کادر فنی اعلام کنید. چرا چنین تصمیمی گرفتید؟

هر کسی از دید خودش به این مسئله نگاه می‌کند و به نظرم من بهترین تصمیم را در آن زمان گرفتم. شاید جدایی من باعث ناراحتی هواداران تیم ملی شد، اما من برای این کار دلایل خودم را داشتم.

در آن زمان گفته شد که به تیم ملی ایران تعصب نداشتید و به خاطر پول از ایران رفتید.

وقتی فدراسیون فوتبال اهمیتی به کار کردن من در تیم ملی نمی‌دهد مجبور شدم این تصمیم را بگیرم. البته حقوق کم یکی از دلایل جدایی من از تیم ملی بود، اما من از خانواده‌ام دور بودم و در همان زمان یک پیشنهاد خوب از فدراسیون فوتبال آمریکا به دستم رسید. مطمئن باشید اگر شرایط مناسب بود و و برخی اتفاقات در تیم ملی رخ نمی‌داد من با تیم ملی به جام جهانی می‌رفتم. به طور مثال فدراسیون فوتبال قول داد که در صورت شکست تیم کره‌جنوبی به همه بازیکنان و کادرفنی حواله خودرو داده می‌شود و پس از صعود به جام جهانی این حواله به جز من و سایر دستیاران کی‌روش به همه داده می‌شود دیگر انگیزه‌ای برای کار کردن باقی نمی‌ماند. حتی افرادی مثل کفاشیان و نبی و بازیکنانی که در ترکیب نبودند هم این حواله را گرفتند. برای من حواله یک اتومبیل چندان مهم نیست، آنچه مهم است نادیده گرفتن نقش ما در صعود تیم ملی به جام جهانی بود.

در آن زمان کی‌روش عنوان کرد که نقش شما در تیم ملی در حد تدارکات تیم ملی است.

صحبت‌های کی‌روش درباره من به این خاطر بود که من جایگاه ویژه‌ای در کادر فنی‌اش داشتم و به همین خاطر جدایی من از کادر فنی تیم ملی او را عصبانی کرد و اظهارنظرهایی انجام داد که جالب نبود. من برای مسئول تدارکات تیم ملی احترام زیادی قائلم، اما همه می‌دانند نقش من در کادر فنی تا چه حد مهم بود. کی‌روش به خودم گفته بود که اگر بروم به من وفادار نمی‌ماند.

یکی از مواردی که برخی مخالفان کی‌روش بیان می‌کنند این است که وی در جابجایی تعدادی از بازیکنان تیم ملی نقش دلال را داشته است. شما مدت‌ها در کنار او حضور داشتید و از خیلی مسائل باخبر هستید. آیا واقعا کی‌روش چنین کاری انجام‌ می‌داد؟

به هیچ عنوان کی‌روش در کار دلالی و جابجایی بازیکنان دخالتی نداشت و چنین انگی را نمی‌توان به او چسباند. اتفاقا کی‌روش مخالف دلالی است و اطلاق چنین اتهاماتی به او ناجوانمردانه است.

چرا به جز شما ۳ دستیار دیگر کی‌روش هم از تیم ملی جدا شدند؟

کار کردن با کی‌روش آسان نیست و او انتظارت زیادی از دستیارانش دارد. مشکلی که درباره جدا شدن سیموئز بگویم این است که همه ما تلاش زیادی در تیم ملی انجام می دادیم، اما از سوی کی‌روش هیچ تقدیری انجام نمی‌شد و شاهد بدرفتاری‌های او بودیم. با این حال باید بگویم من از کی‌روش خیلی چیزها یاد گرفتم و او تجربیات زیادی را در اختیار من قرار داد.

از حضور در فوتبال ایران پشیمان نیستید؟

به هیچ عنوان از حضور در فوتبال ایران پشیمان نیستم. برای من تجربه خیلی خوبی بود، چون در شرایط سخت کار کردم و توانستم با وجود این مشکلات عملکرد خوبی داشته باشم. شاید روزی دوباره به فوتبال ایران برگشتم. اما باید شرایط برای بازگشت مهیا باشد. من همیشه به دنبال پیشرفت هستم و دوست دارم در موقعیت‌ها و شرایط مختلف کار کنم.

مهمترین مشکل فوتبال کشورمان چیست؟

حرفه‌ای‌گری در فوتبال ایران وجود ندارد. پول هنگفتی در فوتبال ایران هزینه می‌شود اما به نسبت آن شاهد رفتار حرفه‌ای از سوی بازیکنان و مسئولان نیستیم که باید در این زمینه کارهای زیادی انجام شود تا بتوانیم فوتبال کشورمان را ارتقا ببخشیم.

از حضور جواد نکونام در کادر فنی تیم ملی باخبر هستید؟

بله، خبر دارم و برای او آرزوی موفقیت می‌کنم و به نظر من مثل دوران بازیگری‌اش که خصوصیات رهبری تیم را داشت این کار را در مربیگری هم می‌تواند انجام دهد.

اتفاقات فوتبال ایران را پیگیری می‌کنید؟

کمابیش فوتبال ایران را از طریق رسانه‌ها و اینترنت پیگیری می‌کنم، اما فرصت کمی برای این کار دارم و با توجه به اینکه با دو تیم کار می‌کنم هرازگاهی سعی می‌کنم از فوتبال ایران باخبر شوم.

آیا هنوز از کی‌روش یا کفاشیان ناراحت هستید؟

من از کسی ناراحت نیستم، چون با میل خودم به فوتبال ایران آمدم و با میل خودم هم از فوتبال ایران رفتم. در ۴ سالی که در ایران بودم تجربیات زیادی هم کسب کردم و توانستم در کنار یک مربی بزرگ کار کنم. سعی کردم کار خودم را به بهترین نحو انجام دهم و وقتی دیدم در حق من اجحاف می‌شود ترجیح دادم کنار بروم، اما همانطور که گفتم از کسی کینه ای به دل ندارم.

اگر ایران مقابل آمریکا بازی کند طرفدار کدام تیم هستید؟

ته دلم می‌گوید که طرفدار ایران هستم. من از ۶ سالگی تا ۱۸ سالگی در ایران بودم و سال‌های زیادی هم در آمریکا زندگی کرده‌ام. اما تمام آمریکایی‌هایی که من را می‌شانسند می‌دانند که من ایرانی هستم و همیشه هم به ایرانی بودنم افتخار کرده‌ام.

یک دوره ناموفق در استیل‌آذین داشتید، از آن دوران بگو.

تجربه حضور در استیل‌آذین هم مثل سایر تجربه‌هایم نکات مثبت زیادی داشت. در برهه‌ای با خاکپور کار کردم و در برهه‌ای دیگر هم با یاوری که در کار کردن با یاوری متوجه شدم چگونه نباید مربیگری کرد و باعث شد من به نحوه مربیگری در ایران بیشتر آشنا شوم. البته در این بین مربیان خوبی هم هستند که می‌توان به منصوریان، گل‌محمدی و دایی اشاره کرد. اما کسانی هم هستند که آویزان فوتبال هستند و همچنان می‌خواهند در فوتبال حضور داشته باشند و جای خود را به مربیان جوان نمی‌دهند.

و صحبت پایانی.

برای مردم کشورم بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و امیدوارم تیم ملی فوتبال ایران بتواند به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کند، چون این اتقاق باعث می‌شود مردم ایران شاد شوند و من با خوشحالی مردم کشورم خوشحال می‌شوم. 

 

۲۰۵۱

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]