بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

۱۳۹۵-۰۵-۰۳
تا مدت ها قبل از ظهور بوگاتی ویرون، مکلارن F1 عنوان سریع ترین خودروی خیابانی جهان را به خود اختصاص داده بود. این اتومبیل که تنها 106 دستگاه از آن در نسخه های مختلف تولید شده، جایگاه ویژه ای نه تنها در بین محصولات مکلارن بلکه در تاریخ صنعت خودرو داشته و به لطف در اختیار داشتن لقب سریعترین خودرو جاده ...

تا مدت ها قبل از ظهور بوگاتی ویرون، مکلارن F1 عنوان سریع ترین خودروی خیابانی جهان را به خود اختصاص داده بود. این اتومبیل که تنها ۱۰۶ دستگاه از آن در نسخه های مختلف تولید شده، جایگاه ویژه ای نه تنها در بین محصولات مکلارن بلکه در تاریخ صنعت خودرو داشته و به لطف در اختیار داشتن لقب سریعترین خودرو جاده ای قرن بیستم، با قیمت های بالایی در بین کلکسیونرها معامله می شود.

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

نکته جالب اینکه روان آتکینسون معروف به مستر بین نیز مالک یک دستگاه F1 مدل ۱۹۹۷ بود که پس از دو بار تصادف و بازسازی، سال گذشته سوپر اتومبیل خود را به قیمت نجومی ۸ میلیون پوند فروخت! نکته جالب تر اینکه وی برای خرید این خودرو در سال ۱۹۹۷ مبلغ ۶۴۰ هزار پوند پرداخت کرده بود!

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

اخیرا گزارشی در Autocar منتشر شده که بر اساس آن بخش عملیات ویژه کمپانی مکلارن موسوم به MSO  قصد دارد به احترام F1، یک خودروی بسیار سریع ۲ میلیون پوندی تولید کند.

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

این خودروی جدید که از آن با نام هایپر جی تی در بین پرسنل مکلارن یاد می شود، خصوصیات بارز F1 را در خود خواهد داشت؛ خصوصیاتی مثل کابینی با سه صندلی و قرارگیری راننده در وسط، نحوه خاص باز شدن درها و هواکش سقف.

طبق اطلاعاتی که به نظر می رسد توسط منبعی از داخل کمپانی به بیرون درز کرده باشد، خودروی جدید قصد تبدیل شدن به خالص ترین مکلارن تولید شده را دارد و تمرکز ویژه ای بر روی سرعت و استایل خواهد داشت اما با این حال سریع تر از پرچمدار فعلی یعنی P1 نخواهد بود.

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

هایپر جی تی یا F1 جدید به همان موتور ۳٫۸ لیتری V8 توربو مجهز خواهد شد که در P1 مورد استفاده قرار گرفته است. این موتور توانایی تولید ۷۰۰ اسب بخار را داشته و برخلاف P1 که هیبریدی است، به تنهایی وظیفه به حرکت در آوردن F1 جدید را بر عهده خواهد داشت.

حداکثر سرعت این اتومبیل بیشتر از ۲۰۰ ( حدود ۳۲۰ کیلومتر در ساعت) مایل عنوان شده؛ حال این رقم چقدر به سرعت ۲۴۳ مایل (۳۷۶ کیلومتر بر ساعت) که توسط F1 اصلی ثبت شده نزدیک است، مشخص نیست.

همانند نسخه اصلی F1، شاسی و بدنه نیز به صورت یکپارچه از جنس فیبر کربن طراحی و ساخته خواهد شد.

هنوز به صورت رسمی نام این عضو جدید خانواده مکلارن مشخص نشده است، اما بر اساس حدس و گمان ها احتمالا F1 GT برای آن انتخاب خواهد شد.

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

همانند F1 که در نسخه خیابانی فقط به تعداد ۶۴ دستگاه ساخته شد، نسخه جدید نیز به احتمال زیاد به همین تعداد تولید می شود. شاید در سال ۲۰۱۸ و یا نهایتا اواخر این دهه شاهد حضور خالص ترین مکلارن در خیابان ها باشیم.

The post بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم appeared first on دیجیاتو.

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]