میراث کفاشیان، چالش جدید فدراسیون فوتبال

۱۳۹۵-۰۵-۱۳
وبسایت رسمی برنامه نود - قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با شرکت تولید البسه های ورزشی جیووا در دوره مدیریت علی کفاشیان که بسیاری آن را به قرارداد ترکمن‌چای تشبیه می‌کنند به چالش جدید و بزرگ مهدی تاج تبدیل شده است. به گزارش وبسایت نود و به نقل از ایسنا، در شرایطی که فدراسیون فوتبال در چند ماه گذشته و پس از ...

وبسایت رسمی برنامه نود – قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با شرکت تولید البسه های ورزشی جیووا در دوره مدیریت علی کفاشیان که بسیاری آن را به قرارداد ترکمن‌چای تشبیه می‌کنند به چالش جدید و بزرگ مهدی تاج تبدیل شده است.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از ایسنا، در شرایطی که فدراسیون فوتبال در چند ماه گذشته و پس از حضور مهدی تاج گام به گام اقدام به حل مشکلات کرده بود، این روزها با چالش جدیدی مواجه شده که به جام مانده از دوره مدیریتی علی کفاشیان است. هدف نخست تاج پس از حضور در فدراسیون فوتبال فراهم کردن بهترین امکانات برای تیم ملی فوتبال بوده و یکی از مشکلات تیم ملی هم نبود البسه استاندارد در چند سال گذشته است که حداقل علی کفاشیان و همکارانش در کمیته بازاریابی نتوانستند از پس آن بر آیند و به قول برخی‌ها قرارداد او با شرکت جیووا که در اواخر دوره مدیریتی‌اش بسته شد، مشابه قرارداد ترکمنچای است.

 در حالی که در آن زمان کمتر از سه ماه تا پایان مدیریت کفاشیان باقی مانده بود و تیم‌ملی هم مسابقه رسمی چندان مهمی را نداشت، فدراسیون فوتبال تصمیم به قرارداد با جیووا گرفت و دلیل آن را هم پیشنهاد مالی بهتر نسبت به برندهای دیگر دانست و از طرفی در مواجهه با رسانه‌ها قول داد که این شرکت ایتالیایی بهترین کیفیت را ارائه خواهد کرد اما این شرکت حداقل در مراسم رونمایی از لباس تیم‌ملی که تدارک دیده بود، اهالی فوتبال را نا امید کرد و پس از بازی با مقدونیه و قزاقستان این لباس‌ها کیفیت پایین خود را نشان دادند.

همان زمان قرار بر این بود که کارلوس کی‌روش ارزیابی خود را از آن ارائه کند و سرمربی تیم ملی هم با جمع‌بندی نظرات از کیفیت البسه تیم ملی اعلام نارضایتی کرد تا مهدی تاج و محمدرضا ساکت که به عنوان مدیر تیم‌های ملی انتخاب شده به فکر راهکار جدیدی باشند چرا که از شهریور  ۹۵ تا شهریور ۹۶ مسابقات انتخابی جام جهانی برگزار می‌شود و موفقیت تیم ملی هم نیازمند فراهم کردن بهترین امکانات است.

از این رو در ماه‌های گذشته خبر ابراز علاقه فدراسیون فوتبال برای عقد قرارداد با شرکت تولیدی پوشاک ورزشی آدیداس منتشر شد اما در سوی مقابل مسئولان فدراسیون خواستار طراحی جدید از سوی شرکت ایتالیایی جیووا شده بودند تا اگر این شرکت نتوانست البسه استاندارد را فراهم کند، تاج و همکارانش به صورت جدی‌تر به فکر عقد قرارداد با شرکت آدیداس باشند.

البته طراحی‌های جدید جیووا در هفته‌های گذشته به دست فدراسیون رسید اما در این جلسه که با حضور ساکت، پیروانی و نمایندگان جیووا برگزار شده بود، باز هم فدراسیون نسبت به این طراحی‌ها انتقاداتی را وارد کرده بود که این شرکت باید در سریع‌ترین زمان طراحی دیگری را فراهم می‌کرد.

در برنامه نوددر بخش‌هایی پرده از کیفیت پایین لباسی این شرکت در مقابل البسه شرکتی مانند نایکی برداشته شد و حتی عنوان شد که پوشاک این شرکت با کیفیت نازل در ایران هم تولید می‌شود. پس از این صحبت‌ها مهدی تاج روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت که در جلسه با نماینده شرکت جیووا در ایران ۲۳ ایراد از این البسه‌ها را به او متذکر شده و اعلام کرده‌اند که اگر ایرادات برطرف نشود، قرارداد فسخ می‌شود. تاج همچنین مذاکره فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس را تایید  و خاطرنشان کرد: این شرکت به ما پیشنهاد خوبی داده است و گفته می‌تواند یک میلیون دلار لباس رایگان بدهد و یک میلیون دلار هم لباس را باید از آنها بخریم. همه مجموعه فدراسیون فوتبال بر این باور است که می‌توان قرارداد را فسخ کرد.

صحبت‌های تاج از فسخ قرارداد در صورت پایین بودن کیفیت اما بدون پاسخ نماند و نماینده این شرکت هم گفت که فدراسیون فوتبال نمی‌تواند این قرارداد را فسخ کند و البته مسئولان فدراسیون باید به این قرارداد پایبند باشند و به مفاد آن احترام بگذارند.

به گفته مسوول امور ایران در شرکت جیووا علی‌رغم صحبت‌های تاج برای فسخ قرارداد در صورت پایین بدون کیفیت البسه جیووا، چنین بندی در قرارداد دو طرف وجود ندارد و حتی قرار هم بر این نبوده که جیووا البسه‌ای در حد پوشاک شرکت‌های مانند نایکی، آدیداس و پوما تولید کند چرا که عملا این شرکت نوپا و نه چندان سر شناس توان تولید چنین پوشاکی را هم ندارد.

در این شرایط نکته‌ای که بسیار مهم تلقی می‌شود این است که علی کفاشیان و محمد درخشان به عنوان دو عضوی که این قرارداد را منعقد کرده‌اند، آیا در آن زمان به دنبال بهترین البسه برای تیم ملی بوده‌اند یا فقط می‌خواستند با کمترین قیمت پوشاکی برای برای تیم ‌های ملی فراهم کنند. البته در دو روز گذشته این دو سکوت اختیار کرده‌اند و فعلا قصد ارائه توضیحات ندارند.

باید دید تا شروع بازی‌های تیم ملی فوتبال که ویترین فدراسیون فوتبال هم قلمداد می‌شود، تاج و همکارانش می توانند از این مخمصه خارج شوند یا باید طبق قانون به این قرارداد احترام بگذارند!

۱۱۴۰

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]