وزارت ارتباطات می گوید طرح رجیستری موبایل اجرایی نشده است

۱۳۹۵-۰۵-۰۲
همان گونه که پیش بینی می شد، تبعات و دامنه ی اظهارات مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا مبنی بر مبارزه با قاچاق موبایل در قالب طرح رجیستری و جمع آوری آیفون از بازار کشور از مردادماه، همچنان در حال گسترش است. بر اساس طرح رجیستری، موبایل هایی که از درگاه های رسمی کشور وارد نشده باشند قابلیت استفاده در ...

همان گونه که پیش بینی می شد، تبعات و دامنه ی اظهارات مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا مبنی بر مبارزه با قاچاق موبایل در قالب طرح رجیستری و جمع آوری آیفون از بازار کشور از مردادماه، همچنان در حال گسترش است. بر اساس طرح رجیستری، موبایل هایی که از درگاه های رسمی کشور وارد نشده باشند قابلیت استفاده در شبکه ی تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.

اکنون موضوع جنبه ی مبهم و پیچیده تری نیز به خود گرفته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

نگرانی رئیس مرکز پژوهش‌ های مجلس

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌ های مجلس در خصوص طرح رجیستری موبایل گفته است: «در اینکه موبایل در ایران قاچاق می‌ شود و حدود ۹۰ درصد موبایل‌ های وارداتی به کشور قاچاق است و باید با قاچاق مبارزه شود شکی نیست، و هر سه مطلب صحیح است. اما معتقدیم این طرح شتابزده است و فکر کارشناسی و قدرت ملی پشت آن نیست. حتی مرکز پژوهش‌ های مجلس نیز درباره ی ابعاد این طرح توجیه نیست که بتواند از آن دفاع کند یا آن را رد کند».

رئیس مرکز پژوهش‌ های مجلس در ادامه با اشاره به تجربه ی ناموفق سال ۸۵ در اجرای طرح رجیستری و شایعاتی که در آن زمان پیرامون منفعت شخصی عده ای مطرح شد گفته است: «بهتر بود ابعاد این طرح به صورت کامل ابتدا در رسانه‌ ها مشخص می‌ شد و موضوعاتی از جمله تکلیف موبایل‌ های فعلی و تکلیف فروشندگان و نوسانات احتمالی قیمت کالا در بازار تشریح می‌ شد».

اظهارات روابط عمومی وزارت ارتباطات در خصوص رجیستری

اظهارات جلالی در حالی مطرح شده که بر اساس گفته های پیشین ستاد مذکور، طرح رجیستری موبایل باید از یکم مردادماه کلید می خورد. اما در کمال تعجب و بر خلاف شمه هایی که ظرف چند روز گذشته از پلمپ برخی عرضه کنندگان آیفون شاهدش بودیم، وزارت ارتباطات اعلام کرده هنوز مقدمات لازم برای اجرایی شدن این طرح آماده نشده است.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات: هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجيستری تلفن همراه مهيا نشده است

دكتر فرنقی زاد، رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص طرح رجيستری تلفن همراه گفته است: «از ۶ ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و وزات صنعت، معدن و تجارت برگزار شده است تا تصميم گيری لازم برای زمان و نحوه ی اجرای اين طرح صورت گرفت. در اين جلسات مقرر گرديد كه پس از انجام و تمهيدات اوليه، اين طرح به صورت آزمایشی اجرايی شود».

وی در ادامه افزوده است: «هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجيستری تلفن همراه مهيا نشده است و قطعاً قبل از اجرای طرح، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد».

رجیستری؛ طرحی که هنوز معلوم نیست اجرا شده یا نشده!

دكتر فرنقی زاد در خصوص موبایل های خريداری شده توسط مردم قبل از اجرای نهايی طرح مذكور نیز گفته است: «برای تلفن های تهيه شده قبل از اجرای طرح مشكلی پيش نمی آيد و محدوديت های مورد نظر طرح شامل موبایل هايی می شود كه پس از اجرای طرح وارد كشور می شوند و جای نگرانی برای مردم ندارد».

وزارت ارتباطات در حالی خبر از عدم اجرای طرح رجیستری موبایل می دهد که عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات نیز همین امروز در گفت‌ و گو با یکی از خبرگزاری ها از آغاز طرح رجیستری تلفن همراه از روز گذشته خبر داده است.

The post وزارت ارتباطات می گوید طرح رجیستری موبایل اجرایی نشده است appeared first on دیجیاتو.

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]