گزارشی تکان‌دهنده از پشت‌ پرده پرونده روسیه؛ مدارک دادگاه غیب شد

۱۳۹۵-۰۵-۰۵
وبسایت رسمی برنامه نود - یکی از مسائلی که طی چند روز گذشته ورزش جهان را تکان داد و سروصداهای زیادی به پا کرد، مسئله دوپینگ گسترده روسیه در طی چند سال اخیر بود. پس از آنکه کمیته بین المللی المپیک از روند دوپینگ گسترده دولتی در ورزش روسیه باخبر شد، کار تحقیق و بررسی در مورد روند این تخلفات ...

وبسایت رسمی برنامه نود – یکی از مسائلی که طی چند روز گذشته ورزش جهان را تکان داد و سروصداهای زیادی به پا کرد، مسئله دوپینگ گسترده روسیه در طی چند سال اخیر بود. پس از آنکه کمیته بین المللی المپیک از روند دوپینگ گسترده دولتی در ورزش روسیه باخبر شد، کار تحقیق و بررسی در مورد روند این تخلفات گسترده و با حمایت دولت چگونه بوده و از چه زمانی آغاز شده است.

به گزارش وب سایت نود، پس از آنکه ابعاد گسترده این رسوایی کاملاً برای جهان ورزش، کمیته بین المللی المپیک و آژانس جهانی ضددوپینگ روشن شد، تحقیقات و بررسی های دقیق و عمیقی از این پرونده صورت گرفت تا هم تمام زوایای این حادثه جهت جلوگیری از تکرار چنین پدیده هایی روشن شود.

در همین حال در جریان بازجویی یکی از مقامات روسی، به ذکر نکاتی از این پرونده اشاره داشته می تواند بسیار جالب و در عین با اهمیت باشد. اتفاقات بسیار عجیبی که در طول روند این پرونده افتاد باعث سردرگمی تمام مسئولان شده بود؛ به طور مثال اینکه برخی مسئول آزمایشگاه شهر مسکو به همراه خواهرش دستگیر شده، و سپس خبر خودکشی وی در رسانه ها پخش شد، و بعد از آن هم اعلام شد که خبر مرگ وی شایعه بوده است. همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که این فرد به ظاهر جزء نیروهای دولتی درگیر در این پرونده بوده است.

تمامی فعالیت های وی در ارتباط با فرآیند گسترش دوپینگ به دادگاه ارجاع داده شد، پس از آن هم تمامی مستندات و مدارک دادگاهی این فرد ناپدید شد، و در آخر هم خواهر وی پس از آنکه به زندان افتاد، پس از مدت اندکی آزاد شد. مدتی بعد خود روچنکوف به شغل قبلی خود بازگشت و به عنوان رئیس آزمایشگاه ضددوپینگ مسکو برای بازی های زمستانی ۲۰۱۴ سوچی مشغول به کار شد.

مسئولان کمیته بین المللی المپیک اعلام کرده اند که هیچ اطلاعاتی در مورد اقدامات مجرمانه و متخلفانه روچنکوف، دستگیری وی، و در نهایت بازگشت به کار قبلی اش نداشته اند، اما باید به آنها گفت که ظاهراً چنین اطلاعاتی در اختیار آنها قرار داشته اما خودشان چنین اطلاعاتی را نادیده گرفتند. با انجام چنین کاری، آنها خیلی راحت اجازه داد تا بازی های المپیک زمستانی هم در فضایی برگزار شود که مملو از شک و تردید ناشی از آلودگی ورزشکاران باشد.

پس از اتمام مسابقات المپیک زمستانی سوچی بود که دیگر امکان پنهان سازی دوپینگ گسترده در ورزش روسیه وجود نداشت؛ به دنبال آن وادا دو مرحله بازرسی و تحقیق و تفحص (در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳) از مسئولان این بازیها و همچنین مسئولان ورزش روسیه انجام داد و طی این بررسیها بود که به طور مشخص و برجسته وجود دوپینگ گسترده و سازماندهی شده در ورزش روسیه آشکار شد. بررسیها به طور مفصلی انجام شد تا ابعاد آن هر چه بیشتر برای همه روشن شد و کار به جایی رسید که بسیاری از نهادهای بین المللی و کشورهای بانفوذ قصد داشتند تا مسئولان کمیته بین المللی المپیک را متقاعدد سازند که روسیه را از بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو حذف کند که روز گذشته به طور رسمی اعلام شد که ورزش روسیه از المپیک حذف نخواهد شد.

گزارشی تکان‌دهنده از پشت‌ پرده پرونده روسیه؛ مدارک دادگاه غیب شد

چه اینکه روسیه از المپیک حذف می شد یا نمی شد، باید یکسری بررسی های دیگری در مورد این پرونده انجام شده تا به طور مشخص آشکار گردد که کدام یک از مقامات ورزشی یا دولتی روسیه در این پرونده دست داشته و قدرت و کنترل اصلی به دست او صورت گرفته است.

با نزدیک شدن به رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان ۲۰۱۳ در مسکو، دیگر برای همه ثابت شده بود که تیم ملی این کشور با مشکلات عدیده ای از نظر دوپینگ و داروهای نیروزا مواجه است. بررسی های متعددی در این زمینه انجام شد و نظارتها بر عملکرد ورزشکاران به ویژه روسها شدت یافت.

واکنش های متعددی از سوی نهادهای مختلف نظارتی از جمله فدراسیون جهانی دو و میدانی، کمیته بین المللی المپیک و وادا صورت گرفت؛ هر یک از این نهادها نسبت به گزارش هایی که به آنها داده بودیم واکنش های سخیف و نامناسبی انجام دادند. فدراسیون جهانی دو و میدانی اصلاً توجهی به حرفها و گزارش های ما نداشت؛ کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که باز با ما تماس خواهد گرفت اما هرگز چنین کاری نکرد و وادا هم گفت که این اطلاعات به اندازه ای مطمئن و مستدل نیست که بخواهیم اقدامی بر مبنای آنها انجام دهیم.

آنچه که به نظر همه اهالی ورزش می رسد اینست که این داستان از سال ۲۰۱۳ شکل جدی تری به خود گرفت و در این سال هم گستردگی فعالیت های دوپینگی افزایش یافت و هم شک و تردیدها نسبت به دوپینگ روسها. حدود هفده ماه از حوادثی که در اینجا توضیح داده شد، و حالا همه ما به خوبی می دانیم که در طول چند سال و حتی شاید یک دهه اخیر اتفاقات بسیار عجیب و زیادی در این ماجرا رخ داده که همه ما به خوبی از آن باخبریم. یکی از نمونه های بارز آن که به درستی به آن پرداخته شده مسئله پرداخت رشوه از سوی روسیه و قطر برای کسب میزبانی جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ بود که سرطان فساد در بدنه فیفا را به خوبی مشخص و برملا کرد. رفتارهای بیشمار اما متخلافانه مسئولان در بسیاری از نقاط جهان بیداد می کند؛ حتماً لابی های گسترده و خرید و فروش رأی توسط مسئولان سابق کمیته بین المللی المپیک از جمله شیخ احمد الصباح کویتی را به یاد دارید که با رفتارهای خود چگونه محیط ورزش را آلوده ساخته بود؟ حتماً خاطره بازی کویت و فرانسه در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا را به یاد دارید که این مرد کویتی چگونه به کنار زمین آمد و با نفوذ خود باعث شد گل تیم فرانسه مردود اعلام شود؟ و حتماً برای شما هم آشکار شده که الصباح به عنوان یکی از قدرتمندترین و بانفوذترین افراد در نهادهای حاکمیتی ورزش جهان است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در سازوکارهای این نهادها دخالت و نفوذ دارد؛ و اکنون همین نهادها هستند که به روسیه اجازه داده اند تا در المپیک ریو شرکت کنند.

نام دیگری که ورزش جهان باید به خاطر داشته باشد، کریگ ریدی رییس وادا و عضو کمیته بین المللی المپیک است که باید هرچه دقیقتر فعالیت های او هم تحت نظر قرار گیرد. در مورد این فرد می توان تنها به یک نکته بسنده کرد که در سال ۲۰۱۴ بود که کریگ ریدی نامه ای را به مسئولان ورزشی و دولتی روسیه نوشت و به همه آنها اطمینان داد که هیچ نگرانی بابت رسوایی دوپینگ نداشته باشند. حتی برخی از نزدیکان به رئیس وادا و وزیر ورزش روسیه می گویند کریگ ریدی در نامه ای به ویتالی موتکو نوشته است که وادا هیچ گاه کاری نخواهد کرد که باعث نگرانی عمیق دوست خود یعنی وزیر ورزش روسیه شود.

بازی های المپیک ۲۰۱۶ برزیل از تاریخ ۵ آگوست آغاز خواهد شد. از المپیک ریو ۲۰۱۶ لذت ببرید.

راب هریس از سایت sportingintelligence

 2081

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]