گزارش تکان‌دهنده گاردین؛ فساد سازمان‌یافته در بوکس المپیک

۱۳۹۵-۰۵-۱۲
وبسایت رسمی برنامه نود - اتحادیه جهانی بوکس مدت‌هاست به فساد متهم است. به گزارش سایت نود، "آیبا" که با تغییر دادن سیستم داوری راه را برای اعمال نظر داوران باز کرده،‌ متهم است نتایج بازی‌های مهم را از پیش تعیین می‌کند. روزنامه گاردین انگلیس در شماره امروز خود گزارشی تکان‌دهنده درباره فساد سیستماتیک در بوکس جهان منتشر کرد. "اوون گیبسن" می‌نویسد: از شخصیت‌های ...

وبسایت رسمی برنامه نود – اتحادیه جهانی بوکس مدت‌هاست به فساد متهم است.

به گزارش سایت نود، “آیبا” که با تغییر دادن سیستم داوری راه را برای اعمال نظر داوران باز کرده،‌ متهم است نتایج بازی‌های مهم را از پیش تعیین می‌کند. روزنامه گاردین انگلیس در شماره امروز خود گزارشی تکان‌دهنده درباره فساد سیستماتیک در بوکس جهان منتشر کرد.

“اوون گیبسن” می‌نویسد: از شخصیت‌های مطرح تا بوکسورهای حرفه‌ای؛ خیلی‌ها متهم به دست داشتن در تبانی هستند. تبانی در مسابقاتی که مدال المپیک تعیین می‌کند انجام می‌شود، تبانی تقریبا در همه مسابقات انجام می‌شود.

مقامات وحشت‌زده بوکس جهان که می‌ترسند داوران و برگزارکنندگان رقابت‌های بوکس از قدرت‌شان برای تعیین نتایج رقابت‌های المپیک ریو استفاده کنند، درباره این فسادها صحبت کردند.

این ژورنالیست در ادامه گزارش خود برای روزنامه گاردین می‌نویسد:

تقریبا همه المپیک‌های عصر جدید مشکل داوری داشته‌اند. همه پیروزی پر حرف و حدیث “پارک سی‌هون” بوکسور کره‌ای مقابل “روی جونز جونیور” را در المپیک ۸۸ سئول به خاطر می‌آورند. 
“رودل اوبرجا” دبیرکل سابق اتحادیه جهانی بوکس تایید می‌کند در جریان رقابت‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن، داورها نتیجه چند بازی را تغییر دادند. او به من گفت وقتی موضوع را پیگیری کرده مجبورش کرده‌اند از اتحادیه کنار برود. 

BBC قبل از شروع رقابت‌های المپیک لندن گزارش داد جمهوری آذربایجان ۱۰ میلیون دلار به اتحادیه جهانی داده تا در پروژه‌هایش سرمایه‌گذاری کند اما مقصد این پول مشخص نیست. آن زمان گفته شد این پول در راه کسب مدال برای آذربایجان خرج شده اما آیبا این گزارش‌ها را تکذیب کرد. 

یکی از مقامات عالی رتبه اتحادیه جهانی که از ترس جانش و سرنوشت ورزشکاران کشورش نخواست نامش فاش شود به من گفت در جریان رقابت‌های لندن هم نتیجه چند بازی از قبل مشخص بود. او گفت سیستم کاری در این رقابت‌ها بسیار پیچیده‌تر از قبل بوده. او گفت پیش از این داورها در جریان مسابقه با اشاره چشم یا سر به دیگر داوران اعلام می‌کرده‌اند کدام ورزشکار باید پیروز شود اما از مسابقات المپیک لندن، آن‌ها در میتینگ‌های مخفی قبل از مبارزه برنده را تعیین و اعلام می‌کنند. 

چند منبع عالی‌رتبه دیگر تایید می‌کنند نتایج و حتی قرعه‌کشی‌ها در بسیاری مسابقات سطح بالا از پیش تعیین می‌شود و به داورها دستور داده می‌شود برنده را معرفی کنند. برخی از منابع گفته‌اند در برخی رقابت‌های مهم نتیجه نیمی از مسابقات،‌ قبل از برگزاری تعیین می‌شود. 

“سیموس کلی” از ایرلند یک داور بین‌المللی است که تایید می‌کند در جریان رقابت‌های قهرمانی کشورهای عربی در سال ۲۰۱۱ نتیجه چند بازی را از قبل به او دیکته کرده بودند. آقای “کلی” می‌گوید همان زمان از طریق ایمیل به “وو چینگ‌کو” رئیس اتحادیه جهانی اطلاع داده و رئیس چینی آیبا به او قول داده موضوع را رسیدگی می‌کند. براساس مستندات “کلی” این رسیدگی هرگز انجام نشده و او فکر می‌کند خود “چینگ‌کو” در این ماجرا دخیل است. 

“کلی” می‌گوید: مردم می‌ترسند دراین‌باره صحبت کنند چون ممکن است برای همیشه محو شوند. اگر داور باشند می‌ترسند دیگر هیچ‌وقت المپیک را تجربه نکنند و اگر ورزشکار باشند می‌ترسند از دیگر بوکسورهای کشورشان انتقام بگیرند. 

اتحادیه جهانی در سال ۲۰۱۴ “کلی” را که در جریان رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان حضور داشت به خانه فرستاد و دیگر از او در هیچ‌تورنمنتی استفاده نکرد. آیبا مدعی بود آقای “کلی” با همکارانش بد رفتاری می‌کند اما این ادعا هیچ‌وقت تایید نشد. 

ماه گذشته “اوگنیان جورجیف” در سایت Fight News مقالات کاملا مستندی از کنار گذاشته شدن چندین داور در جریان رقابت‌های انتخایی المپیک در ونزوئلا منتشر کرد که نشان می‌دهد داوری‌ها در این رقابت‌ها مهندسی شده بوده. یک منبع آگاه به من گفت تغییر داوران به همین دلیل بوده است. این کشور آمریکای جنوبی نزدیک ۴۵۰ هزار دلار به اتحادیه جهانی داد تا میزبانی انتخابی المپیک را به دست آورد. در این رقابت‌ها ۴ بوکسور از ۶ بوکسور ونزوئلا،‌ جواز حضور در المپیک به دست آوردند. 

“اوون گیبسن” در گزارش مفصل خود برای گاردین نقل قول‌هایی از یک سخنگوی اتحادیه جهانی می‌آورد. این سخنگو اغلب موارد مطرح شده در گزارش را بی اساس می‌داند و آن‌ها را با دلایلی که به نظر ژورنالیست گاردین قابل قبول نیستند، رد می‌کند.

۳۹۰۴۶

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]