گزارش ویژه/ کشورهایی که در المپیک حضور نداشتند؛ سیاسیون ورزشی

۱۳۹۵-۰۵-۰۶
وبسایت رسمی برنامه نود - کمیته بین المللی المپیک بالاخره تصمیم گرفت تا روسیه از المپیک حذف نشود. البته این برای نخستین بار نیست که کشوری با محرومیت از سوی کمیته بین المللی المپیک روبرو شده و یا تصمیم به کناره گیری از این رقابتها را گرفته است. محروم کردن روسیه از رقابت های المپیک تصمیم بسیار سخت و تعیین کننده ...

وبسایت رسمی برنامه نود – کمیته بین المللی المپیک بالاخره تصمیم گرفت تا روسیه از المپیک حذف نشود. البته این برای نخستین بار نیست که کشوری با محرومیت از سوی کمیته بین المللی المپیک روبرو شده و یا تصمیم به کناره گیری از این رقابتها را گرفته است.

محروم کردن روسیه از رقابت های المپیک تصمیم بسیار سخت و تعیین کننده ای بود؛ زیرا روسیه، با در نظر گرفتن کشور شوروی سابق، به عنوان یکی از مدال آورترین کشورهای تاریخ بازی های المپیک شناخته می شوند. اما این نخستین بار نیست که برخی کشورهای بعضاً مهم در بازی های المپیک غیبت داشته و به خاطر برخی مسائل غیرورزشی از حضور در این بازیها صرفنظر کرده اند. در ادامه نگاهی به کشورهای غایب در ادوار مختلف المپیک خواهیم داشت.

ملبورن ۱۹۵۶

مصر، لبنان و عراق در اعتراض به حضور ورزشکاران بریتانیا، فرانسه و اسرائیل از حضور در المپیک انصراف دادند. این اقدام آنها در واکنش به بحران سوئز انجام شد. حضور نیروهای اتحاد جماهیر شوروی منجر به تحریم بازیها از سوی اسپانیا، هلند و سوئیس شد. این کشورها به حضور نظامیان شوروی برای خاتمه دادن به انقلاب مجارستان معترض بودند. همچنین در این دوره، کشور چین در اعتراض به حضور ورزشکاران تایوانی، از این رقابتها کنار کشید.

توکیو ۱۹۶۴

کمیته بین المللی المپیک در این دوره از رقابتها تصمیمی جنجالی اما قاطع را اتخاذ کرد؛ به دنبال درخواست های بین المللی از کشور آفریقای جنوبی مبنی بر خاتمه دادن به سیاست های آپارتاید در این کشور، و عدم رعایت و توجه کافی به درخواست های بین المللی از سوی این کشور آفریقایی، کمیته بین المللی المپیک تشخیص داد که این کشور توجهی به عدم تبعیض نژادی نداشته و بنابراین آفریقای جنوبی از بازی های المپیک کنار گذاشته شد و تا المپیک ۱۹۹۲ بارسلون اسپانیا در این بازیها حضور نداشت.

مونترال ۱۹۷۶

با وجود کنار گذاشتن آفریقای جنوبی از رقابت های المپیک، اما باز ردپای آپارتاید در این بازیها دیده می شد؛ در اعتراض به حضور تیم نیوزلند که اتحادیه راگبی این کشور فعالیت های مشترکی با آفریقای جنوبی داشت، ۲۵ کشور آفریقایی از حضور در المپیک کنار کشیدند. این کشورها شامل لیبی، کنیا، الجزایر، نیجریه و البته کشور آسیایی عراق بود. برخی از کشورها حتی به مونترال سفر کردند اما پیش از شروع مراسم افتتاحیه به کشورهای خود بازگشتند.

مسکو ۱۹۸۰ و لس آنجلس ۱۹۸۴

اما مهم ترین بایکوت و تحریم از حضور در بازی های المپیک، به دو دوره ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ در شهرهای مسکو و لس آنجلس مربوط می شود. هجوم نیروهای شوروی به کشور افغانستان باعث شد تا تیم های آلمان غربی، آمریکا، چین، کانادا و ایران از حضور در بازی های مسکو ۱۹۸۰ انصراف دهند. اما چهار سال بعد نیز کشور اتحادیه جماهیر شوروی هم تصمیم گرفت تا در همان اقدام کشور آمریکا در چهار سال قبل را دنبال کرده و همراه با این کشور چهار کشور بلوک شرق از جمله آلمان غربی، بلغارستان، لهستان و چکسلاواکی هم از حضور در این بازیها صرفنظر کردند. در این دوره کاروان جمهوری اسلامی ایران هم به همین دلیل حضور نداشت.

 

۲۰۸۱

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]