گفتگوهای حذف شده در واتس اپ همچنان قابل ردیابی هستند

۱۳۹۵-۰۵-۰۸
جاناتان زدزیارسکی (Jonathan Zdziarski) یک محقق در زمینه اپلیکیشن های سیستم عامل iOS است و بررسی های جدید او نشان می دهد که شرح یا لوگ (log) چت های انجام گرفته در اپلیکیشن واتس اپل، حتی پس از پاک شدن آنها توسط کاربران،‌ در حافظه موبایل یا تبلت شخص باقی مانده و حتی نسخه پشتیبان آن در دفضای ابری ذخیره سازی می ...

جاناتان زدزیارسکی (Jonathan Zdziarski) یک محقق در زمینه اپلیکیشن های سیستم عامل iOS است و بررسی های جدید او نشان می دهد که شرح یا لوگ (log) چت های انجام گرفته در اپلیکیشن واتس اپل، حتی پس از پاک شدن آنها توسط کاربران،‌ در حافظه موبایل یا تبلت شخص باقی مانده و حتی نسخه پشتیبان آن در دفضای ابری ذخیره سازی می گردد.

او با بررسی ایمج گرفته شده از نسخه اخیر این اپلیکیشن دریافته است که ردپای لوگ گفتگوهای انجام شده، حتی پس از اقدام به حدف توسط کاربر، در خود اپلیکیشن ذخیره می شود. بنابراین هر کس که بتواند به طور فیزیکی به موبایل یا تبلت شما دسترسی داشته باشد، در نهایت می توان به مخزن این لوگ ها دست بیابد و فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به تمام گفتگوهای انجام گرفته را در این اپلیکیشن در اختیار بگیرد.

اطلاعات مذکور از دید خود نرم افزار نیز حدف شده تلقی می شوند، اما از آنجا که در پایگاه داده آن بازنویسی نمی گردند، همچنان قابل استحصال هستند.

زدزیارسکی دریافته که اطلاعات مربوط به چت های صورت گرفته در حافظه داخلی و حتی فضاهای ابری چون iCloud ذخیره می شوند. به خصوص که پشتیبان گیری از پیام های واتس اپ در iCloud از رمزنگاری مطمئنی برخوردار نیست، بنابراین مقامات رسمی می توانند با گرفتن مجوزهای قضایی لازم به راحتی به محتوای آنها دسترسی پیدا کنند، حتی اگر این اطلاعات را از موبایل خود حذف نموده باشید.

البته به نظر می رسد این حقیقت محدود به اپلیکیشن واتس اپ نمی شود و بسیاری از موارد مشابه نیز چنین ردهایی را از خود بر جای می گذارند. زدزیارسکی اپلیکیشن iMessage را به عنوان نمونه نام می برد که حجم بسیاری از اطلاعات را در فضای ابری ذخیره می کند. البته می توان به استثناهایی از جمله پیام رسان امن Signal نیز اشاره کرد که تقریباً هیچ ردی از خود بر جای نمی گذارد.

نتایج بررسی جدید زدزیارسکی می تواند تاثیر قابل توجهی در مسیر مشاجرات حقوقی این شرکت با مقامات برخی کشورها چون برزیل، جهت افشای اطلاعات مکالمات تعدادی از شهروندان خواهد گذاشت.

مقامات این شرکت پیش از این مدعی شده بودند که ویژگی رمزنگاری «end-to-end» پیام ها، امکان در اختیار گذاری لوگ چت ها را از بین برده است. حالا باید دید واکنش این شرکت و مقامات دولتی به یافته اخیر جاناتان زدزیارسکی چه خواهد بود.

The post گفتگوهای حذف شده در واتس اپ همچنان قابل ردیابی هستند appeared first on دیجیاتو.

لطفا فهرستی را به این بخش اختصاص دهید
© حقوق سایت محفوظ است
[ طراحی سایت توسط فرجاد ]